Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Część XI: Czy Bykowinie grozi powódź?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Blokowisko"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 21:38, 19 Lip 2010    Temat postu: Część XI: Czy Bykowinie grozi powódź?

[link widoczny dla zalogowanych]

Zalane pola, drogi, osiedla, zakłady pracy... Takie obrazy często pojawiały się ostatniej wiosny w telewizji. Choć nasza dzielnica nie ucierpiała w czasie tej powodzi, to kilka rzek wylało także w bliskiej okolicy. Czy podobne wydarzenia mogą mieć miejsce w Bykowinie?

Część XI: RAPORT: CZY BYKOWINIE GROZI POWÓDŹ?

Źródło: "Miesięcznik Barbara", nr XI: lipiec-sierpień 2010


Kiedy podczas powodzi w 1997 roku zalane zostało wrocławskie osiedle Kozanów wszyscy zgodnie mówili, że priorytetem będzie budowa nowych umocnień przeciwpowodziowych. Tymczasem w ciągu 13 lat niewiele się w tej kwestii zmieniło - jedynie przybyło w tym miejscu domów, w których z resztą zamieszkali dawni powodzianie! Ostatniej wiosny woda udowodniła, że nie ma z nią żartów – Kozanów ponownie został zalany. Podobnych przykładów w Polsce było zapewne więcej. A co na naszym lokalnym podwórku? Czy powódź jest zagrożeniem dla Bykowiny?

W części Górnego Śląska, w której mieszkamy, występuje małe zagrożenie powodziowe. Bykowina znajduje się dokładnie na granicy wododziału Wisły i Odry, stąd wszystkie okoliczne rzeki występują tu w odcinku źródłowym. Zagrożenia powodziowego nie ma w Starej Bykowinie. Ta część dzielnicy powstała na wzgórzu, na szczycie którego stoi kościół NSPJ (około 290 m n.p.m.).

Osiedle Górnośląskie, w przeciwieństwie do Starej Bykowiny, położone jest w tzw. Obniżeniu Potoku Bielszowickiego. Powódź, jaką znamy z telewizji, raczej mu nie grozi. Kochłówka (Potok Bielszowicki), będąca największą w okolicy rzeką, przepływa z dala od zabudowań. Jedyne zagrożenie może stanowić dla tzw. Niebieskich Dachów, przy których tworzy się spore rozlewisko, wywołane siadaniem terenu w wyniku szkód górniczych. Pamiętać też trzeba o ty, że zanim powstało Osiedle Górnośląskie znajdowały się tu jedynie pola, łąki oraz mokradła. Pozostałością po tych ostatnich są wierzby płaczące, rosnące między innymi w rejonie przedszkola przy ulicy Szramka.

Nową Bykowinę woda podtapiała kilkakrotnie. W czerwcu 2002 roku zalana została ulica Zgrzebnioka. Woda sięgała wówczas do pierwszego piętra. Zalane zostały piwnice oraz samochody, których właściciele nie zdążyli przeparkować. Mieszkańcy do swoich domów dostawali się łodziami. Woda zniszczyła stację transformatorową, pozbawiając na kilka godzin mieszkańców osiedla prądu. Przyczyną powodzi była ogromna ulewa, po której nadmiaru wody nie mogła odprowadzić kanalizacja. Mimo obietnic władz, że kanalizacja zostanie szybko przebudowana, długo nic się nie zmieniło. W konsekwencji we wrześniu 2006 roku miejsce miała podobna sytuacja. Tym razem poza ulicą Zgrzebnioka mocno ucierpiał położony w pobliżu kościół świętej Barbary.

To nie koniec kłopotów tej części Nowej Bykowiny z wodą. Po każdej większej ulewie w sąsiedztwie wspomnianych bloków tworzy się rozlewisko, które niejednokrotnie pozostaje w tym miejscu wiele dni. Powód – domy zbudowano przy dolinie niewielkiej rzeczki (w źródłach jako Złotym Potokiem), której koryto jest niemal na jednym poziomie co osiedle. Poza tym podłoże przy ulicy Zgrzebnioka jest gliniaste i bardzo trudno wchłania wodę. Wspomniany ciek został kilka lat temu skanalizowany, jednak nadal odprowadza do Kochłówki wody z terenu Starej Bykowiny. Gwałtowny przybór wody w czasie ulew nie pozwala na utrzymanie jej w kanale.

Lokalizacja kościoła świętej Barbary w miejscu obniżonym i podmokłym miała podłoże polityczne. PRL-owskie władze, niechętne Kościołowi katolickiemu, celowo nakazały budowę świątyni w sąsiedztwie potoku w miejscu dawnego stawu. By choć trochę zabezpieczyć kościół przed wodą osuszono staw i nawieziono dużą ilość ziemi. Czy mimo to woda nadal grozi świątyni? Kościół znajduje się poniżej poziomu ulicy Górnośląskiej. Nawet plac kościelny oraz parking położone są wyżej niż wnętrze kościoła. W dodatku do środka nie prowadzi żaden stopień, a plac wokół jest wybetonowany. Tak więc woda opadowa z najbliższej okolicy spływa prosto do kościoła. Kilkakrotnie trzeba było zabezpieczać świątynię workami z piaskiem.

W Nowej Bykowinie, poza rejonem ulicy Zgrzebnioka oraz Niebieskimi Dachami, są miejsca, gdzie w wyniku intensywnych opadów może dochodzić do gromadzenia się wody. Jedną z podstawowych przyczyn występowania lokalnych podtopień są ludzkie zaniedbania. Nie można się dziwić, że w czasie większych ulew wybijają studzienki a kanalizacja nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. Każdej zimy na nasze chodniki trafiają tony piasku, którego po ustąpieniu śniegu nikt nie usuwa. Przyjęło się, że piasek zalega tak długo, aż spłynie z wiosennymi deszczami. Dokąd? Najczęściej do studzienek. Jaki tego jest efekt nie trzeba chyba tłumaczyć.



Przemysław Noparlik
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 21:44, 19 Lip 2010    Temat postu:

Dyskusja na ten temat także tutaj

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Blokowisko" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin