Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Stara Szkoła znowu ożyje!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Wydarzenia kulturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
AdministratorDołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Nie 23:15, 13 Lis 2011    Temat postu: Stara Szkoła znowu ożyje!

[link widoczny dla zalogowanych]

Stara Szkoła znowu ożyje...

Starą Bykowinę spotkał ogromny zaszczyt. Ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego udało się wyremontować budynek dawnej szkoły przy ulicy 11 Listopada, który od kilku lat popadał w ruinę. W budynku siedzibę znajdzie Centrum Inicjatyw Społecznych, które będzie kulturalnym i towarzyskim sercem dzielnicy. Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie oraz dni otwarte Centrum Inicjatyw Społecznych.

Miejsce: Stara Bykowina, ul. 11 Listopada 15 a
Termin: 25-26 listopada 2011


Program Dni Otwartych Centrum Inicjatyw Społecznych:

25 listopada (piątek)
10:00 – Msza Święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
11:00 – Uroczyste oddanie budynku, prezentacja Programu Rewitalizacji Społecznej „Nowe Życie w Starej Bykowinie”

26 listopada (sobota)
15:00 – Animacja zabaw dla dzieci, prezentacja zajęć organizowanych w CIS-ie
17:00 – Genius Loci Bykowiny. Prezentacja historii i atmosfery dzielnicy

Partnerzy:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej
- Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej
- Stowarzyszenie ProEthica
- Stowarzyszenie Św. Filipa Nereusza
- Związek Harcerstwa Polskiego

Zobacz filmik promocyjny!

Częścią historyczną zajmuje się [link widoczny dla zalogowanych]

Więcej o szkole


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Pią 0:26, 18 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
AdministratorDołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 21:30, 14 Lis 2011    Temat postu:

Centrum Inicjatyw Społecznych - Stara Bykowina

Bezpłatny dodatek do gazetki parafialnej „Nowe Serce”

Stara szkoła z ulicy 11 listopada znowu będzie tętnić życiem. Odremontowana dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych stanie się na miejscem spotkań, zabaw oraz ciekawych zajęć edukacyjnych i kulturalnych.

GENIUS LOCI – DUCH MIEJSCA
Budynek starej szkoły stojący przy ulicy 11 listopada 15a zachwyca przechodniów majestatem i tajemniczością. Ogromne jak na dzisiejsze standardy drzwi i okna zdradzają, że przez wiele lat był gościnny i tętnił życiem. Dawniej, gdy na Bykowinie nie było jeszcze kościoła, budynek pełnił funkcje sakralne, później była tam szkoła oraz mieszkania służbowe nauczycieli. Po ich zlikwidowaniu i całkowitym przeniesieniu szkoły do sąsiedniego budynku obiekt niszczał. Sześć lat temu wyremontowano dach, ratując go w ten sposób przed wyburzeniem. W 2009 roku miasto aplikowało o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla projektu „Adaptacja budynku przy ulicy 11 listopada 15a na Centrum Inicjatyw Społecznych na terenie miasta Ruda Śląska” - Koszt całej inwestycji to 1,5 mln zł z czego 85 procent to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze udało się pozyskać, obiekt został odremontowany i wyposażony.
Teraz mieścić się tam będzie Miejska Biblioteka Publiczna, jest tam miejsce na wypożyczalnię, czytelnię i nowoczesną salę komputerową. Jest tam też przestronna i w pełni wyposażona sala konferencyjna, sale szkoleniowe, punkt doradztwa i sala zabaw dla dzieci. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (schodołaz), a tuż przed nim postawiono atrakcyjny plac zabaw.

Po remoncie czas na działania
Puste ściany – nawet te najładniej odmalowane nie są wstanie jeszcze zapewnić dobrej atmosfery miejsca. Aby Centrum Inicjatyw Społecznych mogło pełnić swoją funkcje potrzebni są ludzie z zapałem do służby i talentem do porywania do działań innych. Konieczne są też fundusze na realizacje wielu ciekawych inicjatyw. Do dobrych ludzi Stara Bykowina zawsze miała szczęście. Aktywnie działają tu kapłani, pedagodzy, rady rodziców, harcerze i animatorzy z organizacji pozarządowych. Teraz okazało się, że Bykowina ma również szczęście do funduszy. Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej udało się pozyskać z Europejskiego Funduszu Społecznego pieniądze na realizację na Starej Bykowinie Programu Rewitalizacji Społecznej. Dzięki temu wszystkie opisywane poniżej zajęcia mogą być nieodpłatne dla uczestniczących w nim osób.
Program realizowany jest w duchu partnerstwa i pomocniczości. Liderem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, doświadczony w realizacji podobnych przedsięwzięć na tzw. Kafhausie. Głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna zapewniająca wysoki poziom realizowanych w projekcie działań kulturalnych. Sukcesem projektu jest jednak to, że współpracują przy nim również organizacje pozarządowe i to właśnie te, które najdłużej działają na rzecz mieszkańców Starej Bykowiny, najbardziej znają ich potrzeby i zainteresowania. Administrator projektu założył też wiele miejsca na oddolne inicjatywy mieszkańców. Pracownicy MOPSu – Animatorzy Lokalni, będą cyklicznie prowadzić Klub Sąsiada i zachęcać do realizacji własnych pomysłów na działania ułatwiające życie mieszkańców dzielnicy, obiecają też pomoc w pozyskaniu na ten cel dodatkowych funduszy.

Harcerski Druh
Druha Krzysztofa Rodzocha na Bykowinie nie trzeba nikomu przedstawiać. Od wielu lat organizuje dzieciom z naszej szkoły fenomenalne zajęcia pozalekcyjne. W ostatnich latach inspiruje też dorosłych: Światełko do Nieba, Nieobozowa Akcja Letnia organizowana zwykle na początku wakacji na Alejkach, liczne koncerty. Teraz będzie miał on też możliwość zorganizowania dodatkowych atrakcyjnych zajęć dla młodzieży i dorosłych. W budynku CISu odbędą się turnieje skatowe i szachowe, klub kibica (z możliwością obejrzenia kodowanych meczy na ogromnym telewizorze lub rzutniku kinowym). Zaplanowane są też warsztaty z profesjonalnym fotografikiem i wystawy zdjęć wykonywanych przez uczestników tychże zajęć.

Biblioteka zaprasza
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Starej Bykowiny na wiele ciekawych imprez. W CISie między innymi odbywać się będą spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi. I tak 18 listopada o godzinie 16.00 odwiedzi nas alpinista i podróżnik, założyciel Fundacji Poza Horyzonty - Jasiek Mela. W sali komputerowej prowadzone będą zajęcia z tworzenia stron internetowych oraz telewizji internetowej. Organizowane będą też liczne zajęcia kulturalne i rozrywkowe. Między innymi spotkania z autorami książek dziecięcych, imprezy pod nazwą „Znani i nieznani czytają dzieciom”. Nie zabraknie też atrakcyjnych zajęć dla nieco starszych. Już niebawem młodzież będzie mogła wziąć udział w turnieju gier PlayStation, koncercie muzycznym z udziałem Rahima, kursie tańca, warsztatach grafitti czy pokazach tańca breakdance. Najmłodsi będą mieć okazję uczestniczenia w Małym Festiwalu Teatralnym, na którym wystąpi świetny i utytułowany Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic.

Stowarzyszenie Św. Filipa Nereusza
Od listopada 2011 do lutego 2012 zapraszamy za zajęcia z rękodzieła. Uczestnicy zajęć nauczą się różnych technik własnoręcznego wyrobu i zdobnictwa, m.in.: biżuterii, drobnych przedmiotów użytkowych, upominków czy kartek okolicznościowych. Od marca do czerwca zapraszamy na zajęcia Klubu Rodzica, na których będzie można wymienić się doświadczeniami i nauczyć się aktywnie bawić ze swoimi dziećmi. Już teraz zapraszamy też na organizowany przez Stowarzyszenie koncert kolęd, planowane wycieczki, turniej siatkówki i obóz survivalowy dla młodzieży.

Stowarzyszenie Pro Ethica
Na początku roku ruszamy z Klubem Młodej Mamy. Będą to bardzo interesujące zajęcia kierowane do kobiet w ciąży i matek małych dzieci, prowadzone przez doświadczoną położną i prawnika obeznanego w prawie pracy. Wiosną zorganizujemy zajęcia motywacyjne dla kobiet pragnących rozwijać swoją karierę zawodową. Doświadczony trener biznesu nauczy jak znaleźć dobrą pracę, jak przygotować dokumenty aplikacyjne oraz jak dobrze zaprezentować się na rozmowie wstępnej, pomoże też odkryć swoje możliwości i uwierzyć w siebie.
Od stycznia do czerwca będziemy też organizować bardzo interesujące zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli tylko chcecie zobaczyć jak Wasze maluchy potrafią nauczyć się angielskiego, bawić się na rytmice oraz rozwijać na dodatkowych zajęciach zapraszamy! Gwarantujemy satysfakcje i rozwój maluchów oraz chwilę wytchnienia dla opiekunów.
Planujemy też atrakcyjne zajęcia hobbystyczne: ogrodnicze, gimnastyczne i prozdrowotne. Zaprosimy specjalistę, który pomoże dostosować dietę do indywidualnych problemów zdrowotnych i trenera pamięci, który pomoże osobom starszym cieszyć się świeżością umysłu.
W ramach projektu będziemy też koordynować przygotowania do majowego festynu rodzinnego na alejkach. Jak zwykle wszystkie organizacje i instytucje z terenu Starej Bykowiny zapraszamy do współpracy przy przygotowaniu tego wyjątkowego święta.

Kiedy to rusza i jak się zapisać
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na Dni Otwarte CIS. W piątek 25 listopada o godzinie 10:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się uroczysta msza święta, a następnie przedstawiciele władz miasta dokonają oficjalnego otwarcia budynku. Będzie można zobaczyć odremontowane pomieszczenia oraz posłuchać i dowiedzieć się więcej na temat planowanych tam działań. W sobotę 26 listopada budynek można będzie odwiedzić już od godziny 15:00. Tego dnia planujemy zorganizować tam atrakcyjne zabawy dla dzieci oraz sentymentalny wieczór dla dorosłych, podczas którego będziemy wspominać historię dzielnicy. W trakcie Dni Otwartych będzie można się delektować bezpłatnym poczęstunkiem (zapraszamy na pyszną kawę i kołocz), odebrać materiały informacyjne oraz zapisać się na wszystkie realizowane w projekcie działania. W późniejszym okresie zapisy na zajęcia odbywać się będą w budynku CISu lub w instytucjach i organizacjach realizujących poszczególne działania. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego Wszystkie zajęcia w projekcie są nieodpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego radzimy nie zwlekać z decyzją o zapisie.


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
AdministratorDołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 21:37, 14 Lis 2011    Temat postu:

Jakie były początki Centrum Inicjatyw Społecznych w Bykowinie??Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
AdministratorDołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Nie 12:08, 27 Lis 2011    Temat postu:

Relacja w mediach z otwarcia:

- [link widoczny dla zalogowanych]
- [link widoczny dla zalogowanych]
- [link widoczny dla zalogowanych]
- [link widoczny dla zalogowanych]
- [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jasoyqvh7Kh
Dołączył: 15 Sty 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:19, 15 Sty 2014    Temat postu:

nareszcie jakies pozytywy Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gusiaczektc0G
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:22, 27 Sty 2014    Temat postu:

Lubię takie tematy z wydarzeniami kulturalnymi. Dzięki za przydatne linki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pogwizdRN3c
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:53, 02 Lut 2014    Temat postu:

Fantastycznie. Trochę historii Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gosia2
Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:57, 22 Wrz 2014    Temat postu:

Mnie się tez przydadzą zapodane informacje:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Wydarzenia kulturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin