Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Część V: Najstarsza kapliczka w Bykowinie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Na tropach przeszłości"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Nie 23:02, 24 Sty 2010    Temat postu: Część V: Najstarsza kapliczka w Bykowinie

[link widoczny dla zalogowanych]

CZĘŚĆ V: Najstarsza kapliczka w Bykowinie

Źródło: "Miesięcznik Barbara", nr V: styczeń 2010

Pierwszym miejscem gromadzącym mieszkańców Bykowiny na modlitwie była wybudowana około 1860 roku niewielka kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. O jej istnieniu pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy.

Kapliczka Matki Bożej Różańcowej znajdowała się przy obecnej ulicy 11 Listopada w okolicach cmentarza. Nie znany jest jej fundator ani powód wzniesienia. Podobne obiekty często stawiano dla upamiętnienia ważnych, czasem tragicznych wydarzeń. Powstanie kaplicy w Bykowinie ułatwiło jej mieszkańcom życie duchowe. Zanim bowiem miejscowość w 1925 roku uzyskała własną parafię jej mieszkańcy uczęszczali do kościoła do sąsiednich Kochłowic. Po powstaniu kaplicy wierni z Bykowiny mogli gromadzić się na nabożeństwach, a trzy razy do roku ksiądz z Kochłowic odprawiał w niej msze święte.

Dzięki zachowanym fotografiom można odtworzyć jej przybliżony wygląd. Obiekt ten został wzniesiony na planie prostokąta. Trudno określić budulec z którego został wzniesiony, ponieważ jego ściany były otynkowane i pobielone. Być może kaplicę wzniesiono z łatwo dostępnego na Bykowinie piaskowca. Ściany nakrywał dwuspadowy dach, na którym znajdowała się sygnaturka. Potwierdza to relacja Felixa Triesta z 1865 r., który w pracy topograficznej o Górnym Śląsku zapisał: „eine kleine massive Kapelle mit einer Betglocke“ (tłum. mała murowana kaplica z dzwonkiem). Nad wejściem do środka umieszczono obrazek ukazujący prawdopodobnie Najświętszą Marię Pannę. Niewiele wiadomo na temat wyposażenia kaplicy. Nie zachowały się żadne zdjęcia wnętrza ani jego opisy.

Niewielka kaplica nie mogła długo spełniać oczekiwań rozwijającej się miejscowości. Dlatego we wrześniu 1919 roku ksiądz proboszcz Ludwik Tunkel zwrócił się z prośbą do Zarządu Szkoły w Bykowinie o odstąpienie w szkole dwóch klas w celu utworzenia kaplicy. W czerwcu 1920 roku poświęcono uroczyście tymczasową kaplicę w szkole. Jednocześnie rozpoczęto kilkuletnie starania o utworzenie w Bykowinie samodzielnej parafii oraz budowę kościoła.

Wraz z powstaniem kaplicy w szkole zmalała rola starej kaplicy. W dalszym ciągu była ona jednak otaczana opieką przez miejscowych wiernych. Kres jej istnienia nastąpił w okresie II wojny światowej. Kaplica została wyburzona decyzją władz hitlerowskich w 1940 roku. Jan Stefan Dworak w maszynopisie poświęconym dziejom Bykowiny w czasie II wojny światowej przypuszcza, że powodem zburzenia kaplicy mogły być przechowywane w niej bliżej nieokreślone polskie pamiątki narodowe. Warto zaznaczyć, że jednocześnie z kaplicą wyburzono stojący w jej sąsiedztwie pomnik powstańców śląskich.

Przemysław NOPARLIK


Dla zainteresowanych: Jan S. Dworak, Historia mojej miejscowości. Bykowina w latach 1939-1945, maszynopis.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Na tropach przeszłości" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin