Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Część VI: Gdzie na spacer? Na zachód!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Blokowisko"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Czw 2:45, 25 Lut 2010    Temat postu: Część VI: Gdzie na spacer? Na zachód!

[link widoczny dla zalogowanych]

W ostanim z naszych spacerów udamy się w kierunku zachodnim od naszego Blokowiska. Tradycyjnie punktem wyjścia będzie dla nas kościół parafialny pod wezwaniem świętej Barbary...

Część VI: GDZIE NA SPACER? NA ZACHÓD!

Źródło: "Miesięcznik Barbara", nr VI: luty 2010

Spod kościoła kierujemy się ku zachodowi wzdłuż ulicy Górnośląskiej. Na tym odcinku poza chodnikiem poprowadzona jest droga rowerowa, która jednak dochodzi tylko do tzw. Niebieskich Dachów. Jest to najmłodsza część osiedla Nowa Bykowina, zbudowana dopiero w końcu lat 80-tych. Swą nazwę wzięła od charakterystycznej barwy dachów okolicznych bloków.

Za skrzyżowaniem ulic Górnośląskiej i Gwareckiej jest pub oraz jedna z bykowińskich pizzerii. Nieco dalej naszą drogę przecina dawny nasyp kolejowy, który biegł od strony kopalni „Nowy Wirek” do pobliskiego szybu wydechowego kopalni „Halemba”. W ostatnich latach linia ta została zamknięta.

Kilkadziesiąt metrów za zlikwidowanym przejazdem kolejowym ulica Górnośląska lekko skręca. W tym miejscu wpada do niej od zachodu ulica Okopowa. Po niedawnej modernizacji otrzymała nawierzchnię asfaltową oraz nowy chodnik. Skręcamy w tę drogę. Po naszej prawej stronie mijamy Szkołę Podstawową nr 16 im. Janusza Korczaka, oddaną do użytku w 1993 r. We wnęce ceglanego ogrodzenia szkoły znajduje się godny uwagi fundowany w 1901 r. krzyż przydrożny. W minionym roku został poddany gruntownej renowacji. Jak wynika z relacji niejakiej Marii Wodarz, krzyż ten stanął z inicjatywy rodziny Krzonkałła, ówczesnych właścicieli okolicznych łąk, ponieważ podobno od pewnego czasu w tym miejscu straszyło. Wszystko zaczęło się, gdy w 1900 r. w pobliskiej kopalni „Hillebrandt” doszło do tragicznego wypadku, w którym śmierć poniosło 10 górników.

Ulicą Okopową dochodzimy do niewielkiego ronda, a dalej kierujemy się ulicą Reymonta. Po krótkim czasie dochodzimy do pawilonu handlowego „Kaufland”. W tym miejscu w latach 1801-1932 istniała jedna z najstarszych hut cynku na Górnym Śląsku. Była to należąca do rodziny Henckel von Donnersmarck cynkownia „Hugo”. Jedną z pamiątek po jej istnieniu są pocynkowe hałdy, znajdujące się przy trasie naszego spaceru, przy ulicy Nowary. Droga ta w tym miejscu wygląda malowniczo. Zbocza hałd są mocno zadrzewione. Po kilkuset metrach naszym oczom ukazuje się jedna z najpiękniejszych świątyń Rudy Śląskie – kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku. Jest to neogotycka trójnawowa bazylika wzniesiona w 1909 r. według projektu Ludwika Schneidera. Na uwagę zasługuje jej niezwykła wieża, wzorowana na ottoński westwerk (tzw. masyw zachodni), nakryta dwuspadowym dachem z sygnaturką. Do wnętrza świątyni warto wejść m.in. ze względu na niezwykłe witraże. Jeden z nich, znajdujący się w prawej bocznej nawie, przedstawia scenę wskrzeszenia Łazarza, gdzie bohater ten ma twarz swego imiennika, hrabiego Łazarza Henckel von Donnersmarck.

Spod kościoła udajemy się w kierunku południowym ulicą św. Brata Alberta, a dalej ulicą Wodną. Biegną one wzdłuż dawnego koryta potoku o nazwie Struga. Swoje źródła brał pod Czarnym Lasem, a jego koryto (dziś zamknięte w rurach) biegło pod dzisiejszą „Plazą”, tzw. pawilonami, boiskiem K.S. „Wawel” i dalej wzdłuż ulicy Czajkowskiego. Struga była prawym dopływem Kochłówki (zwanej też Potokiem Bielszowickim), wzdłuż której teraz będziemy się posuwać w kierunku wschodnim. Ten odcinek spaceru jest malowniczy, choć brzegi potoku i jego zapach niekorzystnie wpływają na walory okolicy. Wzdłuż rzeki dochodzimy z powrotem do Niebieskich Dachów. Po drodze znajduje się jeszcze jeden z polskich schronów bojowych Obszaru Warownego „Śląsk”, wzniesiony przed II wojną światową dla obrony granic przed Niemcami.


Przemysław Noparlik
[link widoczny dla zalogowanych]

Dla zainteresowanych:
- Gwóźdź Benedykt, Nowa Bykowina, Ruda Śląska 2007;
- Mateoszek Irena, Mateoszek Andrzej, Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Rudzie Śląskiej, Ruda Śląska 2003.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Czw 2:59, 25 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BYKOWINA - NASZ DOM Strona Główna -> Miesięcznik parafialny "Barbara" / Rubryka "Blokowisko" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin