Autor Wiadomość
Blackdaro38
PostWysłany: Pon 13:26, 31 Mar 2014    Temat postu:

dzieki za info
baki49
PostWysłany: Czw 10:44, 09 Lut 2012    Temat postu:

ok, trzeba doczytać w innym miejscu
przemek
PostWysłany: Śro 0:58, 12 Gru 2007    Temat postu:

Dyskusja przeniesiona na forum Stowarzyszenia Genius Loci:

http://www.kochlowiczanie.fora.pl/ocalic-od-zapomnienia,26/mansfeld-czyli-szwedzi-w-kochlowicach,82.html#308
Vistul
PostWysłany: Pią 18:36, 07 Gru 2007    Temat postu: Mansfeld czyli Szwedzi w Kochłowicach.

Kilka miesięcy temu czytając małe opracowanie na temat Kochłowic, a dokładnie rzecz ujmując Radoszowy natknąłem się na termin "mansfeld". Mansfeld to teren leżący u zbiegu dwóch dróg dzisiejszej ul. Piłsudskiego i dawnej drogi z Radoszów. Drogi łączą sie tuż przed lasem patrząc w kierunku Panewnik. Droga na odcinku od nasypu kolejowego do skrzyżowania służy tylko właścicielom terenów rolniczych, które się tam znajdują. Pozostała cześć po północnej stronie nasypu przechodzi obok ogródków działkowych i dalej łączy, sie z ulicą Oświęcimska. Wspomniane opracowanie wyjaśnia nieco pochodzenie nazwy "mansfeld" nazwa ta nawiązuje do stacjonujących tu w 1627 r. wojsk szwedzkich pod dowództwem gen. E. Mansfelda. Pierwszy raz nazwa taka pojawiła się na pruskiej mapie sporządzonej w Berlinie ok. roku 1890. To tyle, co dowiedziałem się z tegoż artykułu.
Informacja wydała mi się szalenie interesująca i postanowiłem zgłębić temat. Szybko okazało się ,że sprawa wygląda trochę inaczej ,co niby Szwedzi mieli robi w Kochłowicach ?, kim był E. Mansfeld?.
Szwedzi w Kochłowicach, niewykluczone, tereny śląska w XVII wieku były jedna w wielu aren gdzie ścierały się armie protestantów i katolików w wojnie trzydziesto letniej (1618-1648). W szeregach obu stron walczyli żołnierze różnych narodowości ,stąd szansa na to ,że to właśnie jacyś Szwedzi zawędrowali w nasze strony pod dowództwem E. Mansfeld czy na pewno?.

Ernst von Mansfeld (ur. około 1580, zm. 29 listopada 1626) – niemiecki dowódca wojskowy w okresie wojny trzydziestoletniej po stronie protestanckiej.
Wiosna 1626 roku „armia” (odpowiedniejszym terminem jest banda najemników i awanturników z całej europy) mansfeldczyków pojawiła się na górnym Śląsku w drodze na Węgry. Nieudana kampania węgierska sprawiła, że Mansfeld rozpuścił swoje wojska ,a sam udał się na południe europy gdzie wkrótce zmarł w tym samym roku. Tak wiec wojska, które rozbiły obóz pod Kochłowicami na pewno nie były pod dowództwem Ernesta von Mansfelda gdyż już nie żył w 1627r. Przypuszczam, że to resztki jego wojsk, które pozbawione dowództwa robiły, co chciały w drodze powrotnej do domu. Istnieją pewne poszlaki ,że tak było w zapiskach dotyczących Panewnik (starych) występuje pewna luka z tego okresu w roku 1625 wymieniana jest liczba zabudowań i mieszkańców ,a w 1627r. i później żadnych wzmianek o ludności (być może została wymordowana lub zbiegła). Kochłowice jednak nie ucierpiały. Powrót wspomnianych wojsk przypadł na jesień możliwe, że obóz istniał przez zimę zlokalizowany w pobliżu trzech wsi mógł być dobrym przystankiem na odpoczynek.

Może ktoś wie coś więcej na ten temat?

Wiosna tego roku uzbrojony w wykrywacz metali wyruszyłem na poszukiwania tegoż obozu przez kilka miesięcy bytności tam ludzi jakieś żelastwo chyba pozostało. Teren jest duży i trudny dla mojego sprzętu więc pomoc w dalszych poszukiwaniach mile widziana. Może coś się trafi na potwierdzenie historii.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group